Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agresja na Polskę

21 stycznia 1995 | Plus Minus | WC

Agresja na Polskę

Winston Churchill

W dniu 1 września o brzasku Niemcy uderzyły na Polskę. Tego samego ranka wydany został rozkaz mobilizacji wszystkich naszych sił. Jednocześnie premier zaprosił mnie do siebie na popołudnie na Downing Street. Powiedział, że nie widzi nadziei na uniknięcie wojny z Niemcami, w związku z czym proponuje utworzenie małego Gabinetu Wojennego, składającego się z ministrów nie stojących na czele departamentów, których zadaniem byłoby prowadzenie owej wojny. Wspomniał też, iż z posiadanych przez niego informacji wynika, że Partia Pracy nie zamierza włączyć się do ogólnonarodowej koalicji. Nadal jednak liczył, że przyłączą się do niej liberałowie. Następnie zaproponował mi, abym został członkiem Gabinetu Wojennego. Przystałem na tę propozycję bez chwili wahania, po czym przeprowadziliśmy długą rozmowę na temat ludzi i niezbędnych posunięć.

Jednak po krótkim namyśle doszedłem do wniosku, że średni wiek ministrów, którzy mieli wejść w skład tej najwyższej rady do spraw kierowania wojną może zostać uznany za zbyt zaawansowany, w związku z czym już po północy napisałem do pana Chamberlaina:

2 września 1939

Czyż nie tworzymy przypadkiem zbyt starej drużyny? Wyliczyłem, że te sześć osób, o których Pan wczoraj wspomniał, mają w sumie 386 lat, czyli średnio pond 64...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament