Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego w nocy jest ciemno?

21 stycznia 1995 | Nauka i Technika | AP

Dlaczego w nocy jest ciemno?

Gdy zadałem to pytanie po raz pierwszy moim rodzicom, usłyszałem zgodną z prawdą, logiczną odpowiedź: Bo Słońce jest teraz po drugiej stronie kuli ziemskiej i gdy u nas jest ciemno to na antypodach jest jasno. Za jednym zamachem usłyszałem odpowiedź na moje pytanie i dowiedziałem się, że Ziemia jest kulą.

Odpowiedź, której udzielili mi rodzice, zadowalała mnie przez całe lata. Aż wreszcie przyszedł moment, gdy zacząłem mieć pewne wątpliwości. A było to tak. ..

Na lekcjach astronomii, jeszcze w liceum, zdałem sobie sprawę z faktu, że żyjemy we wszechświecie, w którym istnieje tyle gwiazd, że nikt nie jest w stanie ich zliczyć. Nasza Galaktyka, Droga Mleczna, której niewielką część widzimy na niebie jako jasny pas w bezchmurną letnią noc, zawiera prawdopodobnie ponad sto miliardów gwiazd wszelkiej wielkości -- takich jak nasze Słońce, większych i mniejszych. Te większe mogą być nawet tak ogromne, że Słońce wyglądałoby przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament