Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Disneyland na pustyni

21 stycznia 1995 | Świat | NG

"Nielegalne" irańskie i "legalne" japońskie pieniądze dla Jordanii

Disneyland na pustyni

Nathan Gurfinkel

Cały Amman można ogarnąć wzrokiem jedynie z okna samolotu. Kiedy jedzie się samochodem, może się wydawać, że miasto zanika i roztapia się w pustyni, ale po przejechaniu następnego odcinka drogi nagle wyłania się wśród skał nowa dzielnica. Ta zmaterializowana fatamorgana powtarza się kilkakrotnie. By się jej pozbyć, trzeba wjechać do śródmieścia, w okolice zabytkowej cytadeli i amfiteatru z czasów rzymskich okolonego białymi domami położonymi wysoko na wzgórzach.

Amman obezwładnia. W tym mieście wszystkiego jest w nadmiarze. Za dużo ludzi, domów, pojazdów. Ciasne lokale sklepowe nie mogą pomieścić nadmiaru towarów, który "wymaszerowuje" na ulicę. Wszystko sprzedaje się i kupuje przy akompaniamencie rozdzierających wrzasków. Trzeba oswoić się z lokalnym kolorytem, aby się zorientować, iż nikogo na ulicy nie mordują, że nie rozlegną się za chwilę syreny policyjnych samochodów i karetek pogotowia. To sprzedawcy zachwalają swój towar, a kupujący wykłócają się o cenę.

Miasto zadaje gwałt

Natężenie hałasu jest tak ogromne, że trzeba samemu wytężać głos, by cokolwiek powiedzieć. Z natury łagodni i życzliwi Jordańczycy torują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament