Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

U nas i gdzie indziej

21 stycznia 1995 | Prawo | AM

Ochrona danych osobowych

U nas i gdzie indziej

Arwid Mednis

Celem przyszłej ustawy o ochronie danych osobowych jest stworzenie prawnej ochrony sfery prywatności obywateli poprzez zapewnienie bezpieczeństwa informacjom osobowym przechowywanym w usystematyzowanych zbiorach znajdujących się w posiadaniu różnych instytucji. Chodzi między innymi o instytucje publiczne (ale nie tylko) , które do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków muszą gromadzić i korzystać z różnych informacji o obywatelach. Są wśród nich urzędy i izby skarbowe, policja, system ewidencji ludności (PESEL) , ZUS, zakłady służby zdrowia.

Zagrożenia dla prywatności w tej dziedzinie wynikają może nie tyle z samego faktu gromadzenia informacji, ile z zaangażowania techniki w proces gromadzenia i przetwarzania.

Automatyzacja i informatyzacja zbiorów danych, która w krajach wysoko uprzemysłowionych trwa od końca lat sześćdziesiątych, z jednej strony ułatwiła posługiwanie się zbiorami, z drugiej jednak przyczyniła się do zwiększenia niebezpieczeństwa ujawnienia danych osobowych osobom nie upoważnionym lub nawet przypadkowym.

Polska nie podpisała konwencji

Odpowiedzią na te zagrożenia było pojawienie się w wielu krajach nowych regulacji prawnych, w drodze których starano się stworzyć niezbędne gwarancje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament