Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mickiewicz współczesny aż do bólu

21 stycznia 1995 | Plus Minus | JC

O sporze zmartwychwstańców z towiańczykami

Mickiewicz współczesny aż do bólu

Jacek Cieślak

Ukazała się, i nie wiadomo dlaczego pozostała nie zauważona, książka Krzysztofa Rutkowskiego "Stos dla Adama albo kacerze i kapłani. Studium w czternastu odsłonach o sporze zmartwychwstańców z towiańczykami". Przedstawia jeden z najważniejszych, jak można sądzić, w historii Polski oraz polskiej kultury konflikt religijny, polityczny, a także konflikt ludzkich postaw i ambicji. Jak w soczewce skupia problemy, od których my również nie jesteśmy wolni. Oto w całej okazałości polityczny magiel.

Krzysztof Rutkowski, autor m. in. esejów o Edwardzie Stachurze i Mironie Białoszewskim oraz opracowań książek Aleksandra Wata, znany z publikowanego w "Gazecie Wyborczej" cyklu felietonów "Paryskie pasaże", już wcześniej zajmował się towiańczykami w tomie "Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej". "Stos dla Adama" (wydany przez Wydawnictwo Bellona i Wydawnictwa Fundacji "Historia Pro Futuro") , powstał w wyniku pięcioletnich studiów w rzymskich archiwach Zgromadzenia Zmartwychwstańców Pańskich, w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz w Bibliotece i Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Autor wykorzystał nieznane rękopisy oraz dokumenty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament