Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Royal Dutch Shell, jak zwykle na czele

21 stycznia 1995 | Ekonomia | DW

Lista 500 "Financial Times"

Royal Dutch Shell, jak zwykle na czele

Po raz trzynasty brytyjski dziennik "Financial Times" opublikował listę 500 największych firm światowych. Kluczem do rankingu była kapitalizacja rynkowa tych firm na koniec sierpnia ubiegłego roku. Obliczano ją jako liczbę akcji danej firmy, które znalazły się na rynku pomnożoną przez wartość tych akcji. Autorzy listy uważają, że jest to najsprawiedliwszy sposób układania listy, bo bazuje na odczuciach inwestorów, a poza tym jest jedynym pozwalającym ocenić wartość przedsiębiorstwa w tym samym czasie. Nie ukrywają jednak, że ma ona jeden poważny mankament -- nie uwzględnia w rankingu tych firm, które nie są notowane na giełdach. Innym -- już nie tak bardzo istotnym utrudnieniem -- jest to, że wszystkie wartości muszą być przeliczone na tę samą walutę, a to z kolei może stać się źródłem pewnych nieścisłości.

Przetasowania liderów

Na czele listy, tak jak to było w latach ubiegłych, znajduje się Royal Dutch Shell. Z obrotami w wysokości 99170, 3 mln USD jest naturalnie największym przedsiębiorstwem w swej dziedzinie. Te obroty są o 15, 1 proc. wyższe od osiągniętych w 1993 r. , a ich wartość wynika przede wszystkim z wyższych cen surowca, który przerabiają jej rafinerie. Większy jest również i zysk Royal Dutch Shell niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament