Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sybirackie bitwy na życiorysy

21 stycznia 1995 | Kraj | GS

Kiedyś cierpieli, teraz się kłócą

Sybirackie bitwy na życiorysy

Grzegorz Sieczkowski

Rok 1994 był Rokiem Sybiraka i przebiegał pod hasłem "Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie". Okazało się jednak, że łatwiej jest oddać zmarłym cześć, dla części żyjących był to kolejny rok konfliktów.

Związek Sybiraków powstał, po utajnionych przygotowaniach i długich zabiegach, w 1989 roku, a na prezesa tej organizacji decyzją zjazdu założycielskiego został wybrany Ryszard Reiff. Równolegle z tym Związkiem, bez większych przygotowań, niejako z zaskoczenia, powstał Pomorsko-Zachodni Związek Sybiraków w Szczecinie. Jego rejestrację część środowiska sybirackiego uznała za prowokację polityczną, a Ryszard Reiff potępił publicznie.

Okazało się jednak szybko, że pomorska organizacja nie stanowi dla Związku Sybiraków większej konkurencji. Tym bardziej że inne terenowe inicjatywy włączyły się w działalność tej jedynej ogólnopolskiej organizacji, która skupia ludzi deportowanych po 17 września 1939 roku w głąb ZSRR. Obecnie Związek Sybiraków ma prawie 90 tysięcy członków, którzy działają w 50 oddziałach i 480 kołach terenowych. Pomorsko-Zachodni Związek liczy 1600 członków i działa głównie w Szczecinie i jego okolicach. "Nie wyciągał podstępnie członków z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament