Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przymus czyni wolnym

21 stycznia 1995 | Gazeta | KD

Czy przymus czyni wolnym

Krzysztof Dzierżawski

Lepiej późno niż wcale! Stanisław Michalkiewicz otworzył na łamach "Rzeczpospolitej" dyskusję na temat jednego z najistotniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych do rozwiązania problemów współczesnej Polski, jaki stanowi reforma systemu ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W swoim artykule ("Rzeczpospolita" 298/ 94) przedstawił projekty reform pochodzące z kręgów Unii Polityki Realnej. Te zaś poddał krytyce publicysta "Czasu Krakowskiego" i "Tygodnika Powszechnego" Janusz A. Majcherek w publikacji "Ubezpieczony, czyli wolny" ("Rzeczpospolita" 1/ 95) . Postanowiłem i ja wtrącić swoje trzy grosze (czyli 300 starych złotych) , uważam bowiem, że dyskusja ta nie powinna ograniczyć się do dwóch artykułów ani do dwóch tylko stanowisk panów Michalkiewicza i Majcherka.

Jestem zdania, że przy rozważaniu jakiegokolwiek zagadnienia społecznego lub ekonomicznego należy kierować się metodą zalecaną przez drukowanego wiosną i latem zeszłego roku na zielonych stronach "Rzeczpospolitej" wielkiego popularyzatora zdrowego rozsądku, dziewiętnastowiecznego publicysty i działacza politycznego -- Fryderyka Bastiata, i badać raczej skutki niż intencje; skutki odnoszące się do dalszej niż bliższej przyszłości; te, które dotykają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 382

Spis treści
Zamów abonament