Ktoś drugi we mnie
Ktoś drugi we mnie
Imre Kertész (1929) pochodzi z węgierskiej rodziny żydowskiej, był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Karierę literacką zaczynał od opowiadań i esejów, jest również autorem sztuk teatralnych i znanym tłumaczem (m.in. Nietzschego, Freuda i Hofmannsthala). Sławę przyniosła mu trylogia ("Los utracony", "Fiasko", "Kadysz dla nienarodzonego dziecka"), która jest próbą uporania się z koszmarem zagłady. Oprócz tych trzech książek w przekładzie na język polski ukazała się również "Likwidacja" oraz ostatnio "Ja, inny" - dziennika pisarza z lat 1991 - 1995. W 2002 roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
W książce "Ja, inny" opowiada pan historię, która wydaje się nieprawdopodobna. Otóż już po 1989 roku, a i po pierwszym okresie transformacji ustrojowej, jakiś wysokiej rangi urzędnik węgierski zakwestionował pańskie prawo do reprezentowania ojczyzny na forum międzynarodowym.
IMRE KERTÉSZ: Taki wypadek miał miejsce w 1992 roku w Niemczech. W Tutzing, nad jeziorem Starnberg, odbywała się konferencja niemiecko-węgierska, na którą przygotowałem referat "Niepotrzebny inteligent". I, jak się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta