Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ktoś drugi we mnie

05 czerwca 2004 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA Z IMRE KERTÉSZEM

Ktoś drugi we mnie

Imre Kertész (1929) pochodzi z węgierskiej rodziny żydowskiej, był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Karierę literacką zaczynał od opowiadań i esejów, jest również autorem sztuk teatralnych i znanym tłumaczem (m.in. Nietzschego, Freuda i Hofmannsthala). Sławę przyniosła mu trylogia ("Los utracony", "Fiasko", "Kadysz dla nienarodzonego dziecka"), która jest próbą uporania się z koszmarem zagłady. Oprócz tych trzech książek w przekładzie na język polski ukazała się również "Likwidacja" oraz ostatnio "Ja, inny" - dziennika pisarza z lat 1991 - 1995. W 2002 roku pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

FOT. PIOTR KOWALCZYK

W książce "Ja, inny" opowiada pan historię, która wydaje się nieprawdopodobna. Otóż już po 1989 roku, a i po pierwszym okresie transformacji ustrojowej, jakiś wysokiej rangi urzędnik węgierski zakwestionował pańskie prawo do reprezentowania ojczyzny na forum międzynarodowym.

IMRE KERTÉSZ: Taki wypadek miał miejsce w 1992 roku w Niemczech. W Tutzing, nad jeziorem Starnberg, odbywała się konferencja niemiecko-węgierska, na którą przygotowałem referat "Niepotrzebny inteligent". I, jak się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3245

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Zamów abonament