Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewidzialne źródło

05 czerwca 2004 | Publicystyka, Opinie | JK

MOIM ZDANIEM - JAN KRZYSZTOF BIELECKI

Niewidzialne źródło

Szukając tytułu do felietonu, przypomniałem sobie słynną wypowiedź Billa Clintona: "gospodarka durniu! ". Potem skojarzyłem to hasło z amerykańską skłonnością do robienia skrótów - i wyszło NTK, czyli "nowa teoria konkurencji". Jest to zupełnie oryginalna interpretacja pojęcia konkurencji. W dodatku NTK - niezależnie od państwa, w którym jest stosowana - skutecznie pomija zmiany systemowe i od stanu gospodarki.

Zajmijmy się kilkoma przykładami stosowania NTK. Szefowie paru rządów proponują Polsce podwyższenie podatku od dochodów firm, oczywiście w celu ich harmonizacji w ramach Unii Europejskiej. Najlepiej do poziomu Niemiec, co oznaczałoby wzrost z 19 do 38 procent, jak zaproponował w czasie niedawnego pobytu w Polsce Gerhard Schr?der. Premier Szwecji podkreślał niedawno przy innej okazji, że jest to wskazane, ponieważ dzięki wysokim podatkom, płaconym w kraju rodzimym, więcej pieniędzy wpływa do kasy unijnej. I tutaj - czemu nie mogę się nadziwić - polskim politykom zabrakło argumentów.

A powinni przecież natychmiast przypomnieć, z czego tworzy się budżet UE - w jednej czwartej składa się on z ceł i opłat oraz podatku VAT, a w trzech czwartych - z 1,27 procent dochodu narodowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3245

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Zamów abonament