Koszty, przepisy, swobody
Koszty, przepisy, swobody
Ożywienie gospodarcze, jakie pojawiło się w Polsce, może ominąć rynek pracy. Bez gruntownych reform w zakresie prawa pracy oraz redukcji kosztów pracy nie da się, nawet przy szybkim wzroście produktu krajowego brutto, jest w stanie zredukować wysokiego bezrobocia.
Za główną przyczynę wzrostu bezrobocia w latach 1995 - 2003 uważa się często pogorszenie koniunktury gospodarczej. Jak jednak wynika z badań, nie jest to jedyny ani najważniejszy powód: istotniejsze są duże koszty pracy, przepisy regulujące zatrudnienie i zbyt mały zakres swobód gospodarczych.
Analizy przeprowadzone zarówno przez polskich, jak i zagranicznych ekonomistów wskazują, że tempo wzrostu PKB gwarantujące nie tyle wzrost zatrudnienia, co zahamowanie jego dalszego spadku, wynosi dla Polski około 5,5 proc. Zgodnie z przewidywaniami tempo wzrostu gospodarczego w najbliższych latach może kształtować się w okolicach tego poziomu, co raczej nie wróży szybkiego wzrostu liczby miejsc pracy.
Co więc sprawia, że przy stosunkowo wysokim tempie wzrostu nasza gospodarka nie jest w stanie poradzić sobie z bezrobociem i że przekracza ono 3,3 mln osób?
Koszty pracy
W latach 1993 - 2001 w Polsce odnotowano największy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta