Podwójne życie demokracji
Podwójne życie demokracji
Edmund Wnuk-Lipiński (ur. 1944) jest profesorem socjologii. Założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jest twórcą Collegium Civitas w Warszawie, kieruje Katedrą Socjologii Collegium Civitas. Członek Rady Służby Cywilnej oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Autor wielu książek naukowych, m.in.: "Granice wolności (pamiętnik polskiej transformacji)" oraz "Świat międzyepoki. Globalizacja, demokracja, państwo" oraz powieści fantastyczno-naukowych: "Wir pamięci", "Rozpad połowiczny", "Mord założycielski". Jest laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Małgorzata Subotić: Tadeusz Mazowiecki powiedział niedawno, że to, co się stało w Polsce po 4 czerwca 1989 roku, to cud. Czy rzeczywiście jest to cud?
EDMUND WNUK-LIPIŃSKI: Jeżeli przypomnimy sobie, jakie nadzieje mieliśmy w czerwcu 1989 roku, to były one bardzo skromne. To, co się z Polską stało, przekracza wyobraźnię największych optymistów sprzed piętnastu lat. Znajdujemy się bardzo daleko od PRL. Stary system nie wróci, choć tęsknoty ciągle jeszcze są. Polska jest krajem, który jest w najbezpieczniejszej sytuacji od wieków. Jest w NATO, w Unii Europejskiej, ma przyjazne granice. Ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta