Mąż, żona, własność, księga
Mąż, żona, własność, księga
Jeśli kto inny jest wpisany w księdze jako właściciel nieruchomości, a kto inny jest nim w rzeczywistości, prawdziwy właściciel może przed sądem żądać usunięcia tej niezgodności. Gdy w księdze jako właściciel figuruje tylko jeden małżonek, choć weszła ona do majątku dorobkowego obojga małżonków, z tej drogi skorzystać może drugi małżonek, a także jego spadkobiercy.
Następuje w ten sposób uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawny. Taką możliwość przewiduje art. 10 ustawy z 1981 r. o księgach wieczystych i hipotece (k.w.h.). Wedle tego przepisu w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo niewpisane lub jest wpisane błędnie, albo dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.
Rodzinne historie
Z powołaniem się na art. 10 k.w.h. wystąpiła do sądu Janina G., córka Władysławy G., jej spadkobierczyni. Władysława W. zawarła związek małżeński z Antonim G. w 1934 r. W 1970 r. Antoni G. kupił działkę budowlaną. Oświadczył, że nabywa ją z majątku odrębnego i jako właściciel został wpisany do księgi tylko on. Na tej działce, wspierając się wspólnie zaciągniętym kredytem, małżonkowie G....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta