Decyzje potrzebne natychmiast
Decyzje potrzebne natychmiast
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
Cztery lata temu, podczas milenijnego szczytu, światowi przywódcy uzgodnili zestaw celów, których osiągnięcie miało do roku 2015 spowodować zmniejszenie o połowę zakresu ubóstwa na świecie. Zdając sobie sprawę ze znaczenia środowiska naturalnego zarówno dla wzrostu gospodarczego w długim terminie, jak i dla rozwoju ludzkości i przyszłości naszej planety, ustalili także zestaw celów w tej dziedzinie. Ale dziś, gdy do 2015 roku zostało już tylko dziesięć lat, trzeba stwierdzić, że postęp pod tym względem dokonuje się niepokojąco powoli. A można zrobić znacznie więcej.
Na przykładzie Protokołu Montrealskiego, który dotyczy eliminowania substancji powodujących zmniejszenie powłoki ozonowej, widać, ile można osiągnąć przy współpracy społeczności międzynarodowej. Jak się ocenia, dzięki temu porozumieniu unikniemy prawie 20 milionów przypadków raka skóry i 130 mln przypadków katarakty.
Ten sukces powinien działać zachęcająco. Konieczne jest jednak dostosowanie zakresu działań do skali stojących przed nami wyzwań. Naszemu światu nie tylko brakuje równowagi, jest on również zagrożony. Z powierzchni ziemi coraz szybciej znikają lasy:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta