Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nietykalni podczas choroby

23 czerwca 2004 | Dobra firma | RM

ZWOLNIENIA

Kogo i kiedy nie wolno zwolnić

Nietykalni podczas choroby

  • Zakaz wypowiadania w orzecznictwie
  • Ochrona trwałości zatrudnienia chorego pracownika

Istnieją grupy pracowników praktycznie nie do ruszenia. Przepisy chronią ich na różne sposoby, np. w ogóle przed zwolnieniem, tylko przed wypowiedzeniem czy przed obniżeniem pensji. Szczególną pieczą prawo obejmuje trwałość zatrudnienia chorych.

RENATA MAJEWSKA

Inaczej ich ochrona wygląda, gdy pracodawca chce się z nimi rozstać jak najszybciej z przyczyn przez nich niezawionionych, a inaczej w razie zamiaru wręczenia im wypowiedzenia.

NATYCHMIASTOWO BEZ WINY PRACOWNIKA

Z zatrudnionym krócej niż pół roku pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z przyczyn przez niego niezawinionych podczas zwolnienia lekarskiego nieprzekraczającego 3 miesięcy. Osoba o dłuższym stażu jest pod tym względem uprzywilejowana; z nią nie wolno w ten sposób się rozstać podczas absencji chorobowej trwającej tyle, ile łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku. W tych samych ramach analogiczny zakaz funkcjonuje w razie nieobecności w wyniku choroby zawodowej lub wypadku przy pracy lub odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną i to bez względu na długość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3259

Spis treści
Zamów abonament