Bezustanne poprawianie
Kłopotliwe korekty danych bilansu płatniczego
Bezustanne poprawianie
Co miesiąc dochodzi do istotnych korekt danych bilansu płatniczego dotyczących w szczególności wymiany handlowej. Zdaniem ekonomistów nie jest to duży problem, bowiem deficyt obrotów bieżących znajduje się na bezpiecznym poziomie. Jednak wielomilionowe korekty wartości importu, eksportu czy deficytu to utrudnienie w bieżących analizach.
Od momentu, gdy Narodowy Bank Polski prezentuje bilans płatniczy na podstawie transakcji i statystyk celnych GUS (a nie na bazie płatności, jak było dotychczas), co miesiąc dochodzi do istotnych korekt. Największe różnice pojawiają się w liczbach dotyczących importu i eksportu, a więc także deficytu na rachunku obrotów bieżących. Na przykład według wstępnych danych za marzec wpływy z eksportu towarów wyniosły 4,79 mld euro, a importu 5,53 mld euro. Po korekcie dokonanej w czerwcu kwoty te prezentowały się następująco: 5,73 mld euro i 6,19 mld euro. Korekcie uległa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta