Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw przemocy

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (8) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Przeciw przemocy Wojciech Kossak, „Olszynka Grochowska”, 1931, replika obrazu z 1886 roku Po kongresie wiedeńskim pod egidą Rosji powstało Królestwo Polskie, które miało własną armię. Dlaczego Rosjanie po trudnych doświadczeniach z epoki napoleońskiej zachowali polskie siły zbrojne?

Prof. Mirosław Nagielski: W dużej mierze była to fanaberia wielkiego księcia Konstantego, który - choć był następcą tronu - nie dążył do objęcia władzy w Rosji. Królestwo Polskie stało się jego władztwem, a armia oczkiem w głowie. Wyszkolił ją niemal do perfekcji. Powstanie listopadowe pokazało, jak dobrze przygotowany został żołnierz polski. O klęsce przesądziły błędy i zaniechania naczelnego dowództwa. Głównodowodzący, np. gen. Chłopicki, walczyli bez przekonania i nie wierzyli w sukces. Wbrew pozorom były duże szanse na zwycięstwo, przez co rozumiem nie tyle odzyskanie niepodległości, ile przedłużenie konfliktu i uzyskanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament