Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stulecie wojen

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (5) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Stulecie wojen Józef Brandt, Bitwa pod Wiedniem, fragment obrazu z 1873 roku (c) MAREK SZYSZKO Na przełomie XVI i XVII wieku otwierają się przed Rzecząpospolitą dwa nowe, wielkie teatry operacyjne: południowo-wschodni, gdzie walczymy z Tatarami i potężną Turcją, oraz północny, gdzie toczymy boje ze Szwecją. Jak wypadliśmy w starciu z tymi przeciwnikami?

Prof. Mirosław Nagielski: Te wojny Rzeczpospolita sama sobie zafundowała. Detronizacja Zygmunta III przez parlament szwedzki i inkorporacja Inflant w odwecie wciągnęły państwo polsko-litewskie w ponad stuletni wyniszczający konflikt ze Szwecją. Najbardziej tragiczne w skutkach okazały się dla Polski potop w połowie XVII wieku i wielka wojna północna na początku XVIII wieku. Konfliktu z Turcją także mogliśmy uniknąć. Stosunki pogorszyły się, gdy Rzeczpospolita po śmierci kanclerza Jana Zamoyskiego związała się z austriackimi Habsburgami. Wprawdzie wcześniej zależni od Turcji Tatarzy najeżdżali nasze Kresy Południowo-Wschodnie, a Polacy organizowali wyprawy na Mołdawię i Wołoszczyznę, ale polityka Zamoyskiego była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament