Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za pierwszych Piastów

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (1) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Za pierwszych Piastów Michał Bylina, „Psie Pole” (c) MAREK SZYSZKO (c) MAREK SZYSZKO Ze skąpych źródeł wiemy, że w drugiej połowie X wieku książę Mieszko I, twórca państwa polskiego, dysponował siłą zbrojną i toczył zwycięskie bitwy. Jak wyglądała pierwsza polska armia?

Prof. Mirosław Nagielski: Każdy organizm państwowy musi mieć siłę zbrojną. Za czasów Mieszka I, a pewnie i wcześniej, taką rolę odgrywała drużyna książęca. Jej część towarzyszyła władcy, a reszta była rozlokowana w strategicznych punktach państwa - grodach. To wojsko strzegło wyznaczonego terenu i zabezpieczało domenę księcia przed zakusami sąsiadów czy buntami poddanych. Wykonywało więc również funkcje policyjne. Było zbrojnym ramieniem władzy, gdyż w grodach zwierzchnikami wojska byli przedstawiciele administracji cywilnej - kasztelanowie.

Niektórzy historycy przypuszczają, że sporą część drużyny książęcej Mieszka I stanowili najemni wikingowie. Czy to prawda?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament