Absurdalna logika podejrzeń
Tytuł ten byłby obiektywnie uzasadniony, gdyby za oznakę zdrady uznać nieobecność apostołów na Golgocie w czasie konania Jezusa. Skoro z dwunastoosobowego grona aż jedenastu było nieobecnych, daje to współczynnik zdrady powyżej 80 procent.
Na przekór podobnym kalkulacjom Kościół katolicki czci jako świętych dziesięciu spośród tych nieobecnych. W oszacowaniach granic między świętością a zdradą znajduje się wiele ukrytych założeń, które należy poddać wnikliwej dyskusji, zanim dokona się łatwego rzutu kamieniem. Św. Piotr miał mimo wszystko bardzo dużo szczęścia, że o jego zdradzie pisali św. Marek czy św. Łukasz, nie zaś pryncypialne pióra z redakcji kultywujących styl myślenia sekretarzy KC PZPR.
Starsi panowie bez godnościNa obecnym etapie poważnym problemem staje się nie tylko sama informacja o bolesnych problemach przeszłości, lecz również reakcje na nią, występujące zarówno w mediach, jak i w postawach społecznych. Złożoność sytuacji ujawniły m.in. ostatnie debaty dotyczące pobicia ks. Tadeusza Zaleskiego przez SB w 1985 r. Mimo iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta