Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od Krzywoustego po unię z Litwą

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (2) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Od Krzywoustego po unię z Litwą Bitwa pod Legnicą w 1241 roku, kopia miniatury z czternastowiecznego kodeksu „Legenda o św. Jadwidze” (c) MAREK SZYSZKO Równie wojowniczym władcą co Chrobry był sto lat później Bolesław Krzywousty. Jak wyglądała polska wojskowość w jego czasach?

Prof. Mirosław Nagielski: Bolesław Krzywousty powrócił do idei ekspansji i aby ją zrealizować, musiał stworzyć odpowiednią siłę zbrojną. To temat na odrębną dyskusję, na ile ekspansja pomaga w funkcjonowaniu państwa, a na ile jest detonatorem zmian gospodarczych, strukturalnych. Bo jeśli chcemy mieć silną armię, musimy mieć administrację, która zaopatrzy to wojsko. Dzięki swej charyzmie Krzywousty nie tylko wyszedł obronną ręką z rywalizacji z Rzeszą, z najazdem Henryka V, ale również rozpoczął ekspansję na północny zachód, na Pomorze.

Podział państwa po śmierci Bolesława Krzywoustego sprawił, że o ekspansji trzeba było zapomnieć...

Zwróćmy uwagę, że państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament