Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złamana szabla

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (6) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Złamana szabla Józef Chełmoński: „Kazimierz Pułaski pod Częstochową” (c) MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE Husarz - „skrzydlaty” jeździec (c) ZBIORY MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO Po ogromnym sukcesie, jakim była odsiecz wiedeńska, nagle następuje całkowite załamanie polskiej wojskowości. Na początku XVIII wieku Rzeczpospolita staje się państwem bezbronnym wobec sąsiadów. Jak do tego doszło?

Prof. Mirosław Nagielski: Szlachta polska była zmęczona nieustannymi wojnami. To powszechne pragnienie spokoju i stabilizacji zderzyło się z wojowniczymi planami Augusta II Wettyna. W czasie wojny północnej okazało się, że zaniedbana armia polska była zupełnie nieprzystosowana do współdziałania z wojskami saskimi i rosyjskimi przeciwko Szwedom. Nasza jazda nie mogła wygrać żadnej bitwy z doskonałą piechotą i artylerią szwedzką. Mało tego, przed Szwedami uciekaliśmy już na wieść, że się zbliżają. To nie były czasy potopu, gdy przewadze technicznej przeciwnika mogliśmy przeciwstawić powszechną wolę walki z najeźdźcą i hasła obrony katolicyzmu przed luterańskimi "heretykami". Część szlachty popierała Wettyna, część Stanisława Leszczyńskiego - możemy mówić o wojnie domowej. Podczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament