"Solidarność"? Nein, danke...
Rozpoczęta w latach 70. polityka wschodnia Willy'ego Brandta opierała się na zaakceptowaniu powojennych realiów i dążeniu do rozwijania współpracy z państwami bloku komunistycznego. Motto tej polityki brzmiało: "Przemiany przez zbliżenie". Uznano, że reżimów komunistycznych nie da się usunąć, a można je tylko zmienić. Jednym z najważniejszych elementów Realpolitik było oficjalne uznanie przez rząd Brandta ostatecznego charakteru granicy na Odrze i Nysie.
Układy wschodnie Brandta wywołały gwałtowny protest CDU i CSU. Jednak uznanie, z jakim spotkały się na arenie międzynarodowej, spowodowało, że tę politykę kontynuowały wszystkie kolejne rządy zachodnioniemieckie. Dla chadeków najważniejsza była szansa na pogłębienie współpracy wewnątrzniemieckiej i ułatwienia w kontaktach między mieszkańcami RFN i NRD. Nie zrezygnowano przy tym z akcentowania istnienia Niemiec jako jednego narodu, a w perspektywie zjednoczenia obu państw.
Dobrzy sąsiedzi i straszna...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta