Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Solidarność"? Nein, danke...

04 marca 2006 | Plus Minus | AS

TAK BYŁO "Solidarność"? Nein, danke... Minione obchody 25-lecia NSZZ "Solidarność" media niemieckie uhonorowały dużą ilością informacji, pokazując wkład polskiej opozycji w upadek komunizmu i zjednoczenie Niemiec. To ważne zadośćuczynienie. Bo to w NRD i RFN panowała największa poza ZSRR rezerwa wobec "Solidarności" jako przejawu niebezpiecznej brawury i rzekomego zagrożenia dla pokoju w Europie.

Rozpoczęta w latach 70. polityka wschodnia Willy'ego Brandta opierała się na zaakceptowaniu powojennych realiów i dążeniu do rozwijania współpracy z państwami bloku komunistycznego. Motto tej polityki brzmiało: "Przemiany przez zbliżenie". Uznano, że reżimów komunistycznych nie da się usunąć, a można je tylko zmienić. Jednym z najważniejszych elementów Realpolitik było oficjalne uznanie przez rząd Brandta ostatecznego charakteru granicy na Odrze i Nysie.

Układy wschodnie Brandta wywołały gwałtowny protest CDU i CSU. Jednak uznanie, z jakim spotkały się na arenie międzynarodowej, spowodowało, że tę politykę kontynuowały wszystkie kolejne rządy zachodnioniemieckie. Dla chadeków najważniejsza była szansa na pogłębienie współpracy wewnątrzniemieckiej i ułatwienia w kontaktach między mieszkańcami RFN i NRD. Nie zrezygnowano przy tym z akcentowania istnienia Niemiec jako jednego narodu, a w perspektywie zjednoczenia obu państw.

Dobrzy sąsiedzi i straszna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament