Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służba w siodle i "lud ognisty"

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (4) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Służba w siodle i "lud ognisty" (c) MAREK SZYSZKO „Bitwa pod Orszą”, fragment obrazu nieznanego artysty, ok. 1530 roku W XVI wieku pojawia się urząd hetmana - dowódcy armii. Jak do tego doszło?

Prof. Mirosław Nagielski: Genezę tego urzędu należy wiązać z rządami ostatnich Jagiellonów (przełom XV - XVI w.), kiedy w czasie wojny króla zastępował mianowany przez niego dowódca. Najczęściej sprawował on urząd tylko podczas jednej kampanii. Sytuacja zmieniła się w pierwszej połowie XVI wieku. Dowódca zastępujący króla nie tylko prowadził kampanię, ale także przygotowywał działania od strony wywiadowczej i logistycznej. Wkrótce zadania te zaczęto powierzać dwóm urzędnikom: jeden hetman dowodził wojskami w polu - później przyjęło się go nazywać polnym - był na co dzień z wojskiem, dbał o dyscyplinę, słowem, trzymał rękę na pulsie, drugi hetman zaś - zwany potem wielkim - przygotowywał działania wojenne od strony administracyjno-politycznej. Rzecz jasna, w praktyce były odstępstwa od tej zasady. Zdarzało się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament