Odzyskiwanie pamięci
Największą wartością książki jest przypominanie czasów, ludzi i faktów nieobecnych lub słabo zaznaczających się w naszej pamięci. Giełżyński niejednokrotnie sięga przy tym do biografii ojca, Witolda, uczestnika rewolucji 1905 roku, wolnomularza, dziennikarza, redaktora naczelnego Mikołajczykowskiej "Gazety Ludowej".
Mija właśnie sto lat od wydarzeń w Kraju Nadwiślańskim, nazwanych rewolucją, choć była to raczej rewolta narodowa. Niestety, nie zyskała dotąd należnego miejsca w naszej pamięci obok powstań narodowych i solidarnościowego zrywu. Giełżyński przypomina tamten czas. Cytuje wystąpienie Andrzeja Niemojewskiego na zebraniu w warszawskim Muzeum Przemysłu i Handlu. Brzmiało ono w całości: "Naród polski chce polskiej szkoły z duszą polską, z polską mową, w rękach polskiego społeczeństwa. Ta wola narodu jest najwyższym prawem". Strajk szkolny w Pułtusku przygotowywał Witold Giełżyński, usunięty wcześniej za podburzanie młodzieży z gimnazjum w Lublinie. Kwestia strajku szkolnego była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta