Sąd nad synagogą
Z wielowiekowej historii Żydów w Poznaniu niewiele ostało się pamiątek. Na miejscu cmentarza żydowskiego działają Międzynarodowe Targi Poznańskie. Gmina żydowska odkupuje od prywatnych osób część terenu, na którym stoją garaże. Pod jednym z nich znajduje się grób wielkiego mistyka żydowskiego, rabina Akiva Eigera. Tu zostanie odtworzony fragment cmentarza społeczności żydowskiej, która w Poznaniu mieszkała od 800 lat. Bywało, że co trzeci mieszkaniec miasta był Żydem.
Trzy lata temu poznańska gmina żydowska przejęła od miasta synagogę wraz z czynną tam pływalnią. Gminie brak odpowiednich funduszy, by przywrócić dawny blask świątyni. W basenie dalej pływają dzieci. Gdyby nie pływalnia, budynek szybko zamieniłby się w ruinę. I tak obdarty ze zdobień gmach wygląda upiornie.
Pytanie o intencjeSpór o poznańską synagogę wywołało wystąpienie gminy żydowskiej do władz miasta o wsparcie pomysłu utworzenia Centrum Judaizmu, Tolerancji i Dialogu. Gmina prosiła,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta