Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rycerze i najemnicy

04 marca 2006 | Polski oręż | TB BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SPOJRZENIE NA DZIEJE WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ OD X DO XIX WIEKU (3) z prof. Mirosławem Nagielskim z Instytutu Historycznego UW rozmawiają Tomasz Bohun i Bogusław Kubisz Rycerze i najemnicy (c) MAREK SZYSZKO Zygmunt Rozwadowski i Tadeusz Popiel, „Bitwa pod Grunwaldem, 15 lipca 1410 roku”, (fragment) Przyjrzyjmy się strategii Władysława Jagiełły pod Grunwaldem. Trzymanie wojska niemal do ostatniej chwili w lesie, wysłanie do boju lekkiej jazdy litewskiej, która sprowokowała Krzyżaków do uderzenia, i zaskoczenie wroga nagłym atakiem z flanki - czy na tym polegało wojowanie po litewsku?

Prof. Mirosław Nagielski: Krzyżacy wojowali z Litwinami prawie od dwóch stuleci i doskonale znali te podstępy. Wielki mistrz Ulryk von Jungingen spodziewał się, że Jagiełło wykręci mu jakiś numer, i miał swój plan bitwy. Gdy zobaczył, że Polacy i Litwini kryją się w zaroślach, chciał ich stamtąd wywabić fortelem, przesyłając dwa miecze. Kazał też wykopać wilcze doły, aby zatrzymać ciężkozbrojną jazdę polską. Na szczęście polski król nie był w ciemię bity. Ponieważ przybył na pole bitwy później niż Krzyżacy, zarządził rozpoznanie terenu wstępnym bojem i wysłał do ataku lekką jazdę litewsko-tatarską. Nie rozumiem krytyki wielkiego mistrza, którą formułują historycy. Przecież von Jungingen postępuje jak wschodni dowódca. Nie walczy w pierwszym szeregu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3780

Spis treści
Zamów abonament