Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dziel na małe działki

12 czerwca 2006 | Nieruchomości, budownictwo | DK

SIEDLISKA Na co zwrócić uwagę przed kupnem ziemi Nie dziel na małe działki Zanim staniesz się właścicielem siedliska, na którym chcesz budować dom, sprawdź, czy teren nie jest mniejszy od średniego w gminie. Jeśli tak - nic nie wybudujesz

W polskim prawie nie ma definicji siedliska. Przyjmuje się jednak, że jest to działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Oznacza to, iż jest to nieruchomość rolna, a zatem jej kupno i sprzedaż podlega takim samym regułom jak transakcje dotyczące ziemi rolnej.

- Przed kupnem siedliska sprawdźmy tożsamość sprzedającego, obejrzyjmy aktualne wypisy z rejestru gruntów i ksiąg wieczystych - mówi Jolanta Kalecińska-Porucznik, partner w kancelarii White & Case.

Warto również się upewnić, jaki tytuł do nieruchomości nabędziemy: własność czy użytkowanie wieczyste, oraz jakie są stawki podatku od nieruchomości i opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Dom na siedlisku

Warto poszukać działki siedliskowej, na której już stoi budynek. Dzięki temu ominie nas sporo kłopotów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

- Jednak, zanim kupimy działkę z domem, sprawdźmy najpierw, czy obiekt nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3862

Spis treści
Zamów abonament