Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwyższać latami, czy raz, a znacząco

12 czerwca 2006 | Nieruchomości, budownictwo | DK
źródło: Nieznane

OCHRONA LOKATORÓW Czynsze po nowemu Podwyższać latami, czy raz, a znacząco Spory właścicieli i najemców dotyczące opłat czynszowych będą coraz częściej trafiać do sądu. Najemca może bowiem zaprotestować przeciwko znacznie niższym podwyżkom niż dotychczas (c) PAWEŁ GAŁKA

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował kilka artykułów ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. W efekcie część z nich już utraciła moc - m.in. zapisy dotyczące możliwości sądowego zakwestionowania podwyżki czynszu i innych opłat (art. 8a ust. 5).

Zdaniem Trybunału nałożenie na właściciela obowiązku uzasadnienia podwyżki wymaga podania kryteriów jej zasadności, a tego zabrakło w obecnej ustawie.

Kontrolowane podwyżki

Po orzeczeniu trybunału moc straciły również przepisy dotyczące podwyżek opłat za używanie lokalu przez członków spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Nieważny jest też przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3862

Spis treści
Zamów abonament