Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od kiedy płacić czynsz w nowym mieszkaniu

12 czerwca 2006 | Nieruchomości, budownictwo | MG PP

POLEMIKA Od kiedy płacić czynsz w nowym mieszkaniu Magdalena Gutowska architekt, dawniej dyrektor generalny firmy deweloperskiej

Opublikowany 5 czerwca 2006 r. artykuł " Musisz utrzymywać nawet nieodebrany budynek" sugeruje, że osoby odbierające mieszkania przed zakończeniem budowy przez dewelopera są obowiązane pokrywać opłaty czynszowe od chwili podpisania protokołu odbioru lokalu na potrzeby prac wykończeniowych. Taka opinia, choć powszechnie głoszona przez firmy deweloperskie, jako że zdecydowanie w ich interesie leży przerzucenie kosztów utrzymania budowy - bo nie jest to jeszcze budynek - na nabywców mieszkań, nie znajduje jednak żadnego uzasadnienia w przepisach prawa. Ustawa o własności lokali wyraźnie określa, że obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, czyli - popularnie mówiąc - płacenia czynszu pojawia się w momencie przejścia tej nieruchomości na własność osoby nabywającej, a zatem w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność, a nie w momencie przejęcia lokalu na potrzeby przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Skoro zatem za nieruchomość odpowiada i koszty ponosi jej właściciel, to obowiązek pokrywania wszelkich kosztów aż do dnia przekazania własności leży po stronie dewelopera.

Artykuł jest dosyć nieprecyzyjny i miesza dwa pojęcia - opłat czynszowych i opłat, które mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3862

Spis treści
Zamów abonament