Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Litwa zdobyta, ale na tym jeszcze nie koniec

12 czerwca 2006 | Ekonomia | AŁ

ANALIZA Największa transakcja zagraniczna polskiej firmy Litwa zdobyta, ale na tym jeszcze nie koniec Dziś szefowie Orlenu oraz przedstawiciele rządu litewskiego przekażą sobie dokumenty związane z przejęciem rafinerii w Możejkach. Do sfinalizowania transakcji potrzebna będzie jeszcze tylko zgoda Brukseli

To największa pod względem wartości transakcja zagraniczna polskiej firmy. Orlen kupuje bowiem nie tylko od litewskiego rządu ok. 31 proc. akcji, ale też przejmuje prawie 54-procentowy pakiet od rosyjskiego koncernu Jukos. Polska firma zapłaci za zakład na Litwie 2,34 mld dolarów. Gdy dokupi jeszcze akcji i zrealizuje cały program inwestycyjny, w sumie wyda na Litwie w ciągu pięciu lat około 3,5 mld dolarów.

Władze Orlenu chcą jak najszybciej przygotować wniosek dla Brukseli o akceptację transakcji - dokumenty będą gotowe za kilka tygodni. Koncern nie powinien mieć problemów z jej uzyskaniem, ale cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.

Ropa, czyli polityka

Na uroczystość przekazania dokumentów do Wilna, w której na pewno weźmie udział premier Litwy, wybiera się też marszałek Sejmu Marek Jurek, co najwyraźniej ma oznaczać, że polskie władze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3862

Spis treści
Zamów abonament