Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwycięstwo czynownika

12 czerwca 2006 | Publicystyka, Opinie | KP
źródło: Nieznane

Polscy urzędnicy zdobyliby drużynowe mistrzostwo świata w kategorii niepodejmowanie decyzji Zwycięstwo czynownika Na Zachodzie przeważa chęć załatwienia sprawy i zrozumienia petenta, u nas przeważa chęć zabezpieczenia siebie i swojego urzędu. KRZYSZTOF PAWŁOWSKI

Coraz wyraźniej widzę zwycięstwo zza grobu carskiej i sowieckiej mentalności czynownika w praktyce działania polskiego urzędnika, który petenta uważa za potencjalnego oszusta i który zrobi wszystko, żeby decyzja, jaką w końcu podejmuje, nie daj Boże, nie mogła być uznana za błędną czy też za przekroczenie własnych uprawnień. Coraz częściej myślę, że polscy urzędnicy zdobyliby drużynowe mistrzostwo świata w kategorii niepodejmowania decyzji, a idę o zakład, że na pewno wygraliby w tej konkurencji (którą można inaczej nazwać "obroną własnych pleców lub tyłków") wewnątrz Unii Europejskiej.

Gdybym miał w jednym zdaniu opisać największą różnicę pomiędzy cywilizacją zachodnią a nami, to pokazałbym nastawienie urzędników do petentów. Na Zachodzie przeważa chęć załatwienia sprawy i zrozumienia petenta, u nas przeważa, i to zdecydowanie, chęć zabezpieczenia siebie i swojego urzędu.

Po dwóch latach naszego pełnego członkostwa w Unii można stwierdzić, że Polska dobrze poradziła sobie z organizacją oceny i wyboru projektów zgłoszonych do konkursów, przetargów, a zupełnie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3862

Spis treści
Zamów abonament