Kiedy wybierają sami zatrudnieni
Rady pracowników wyłania się na kilka sposobów w zależności od tego, czy w firmie działają związki reprezentatywne czy też nie. Chodzi o związek reprezentatywny w rozumieniu art. 241 25a § 1 kodeksu pracy, czyli albo wchodzący w skład centrali (np. "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych) i zrzeszający przynajmniej 7 proc. pracowników danego przedsiębiorcy, albo niezależny, ale obejmujący minimum 10 proc. zatrudnionych. W grę wchodzą następujące metody wyboru rady: > demokratyczna - wybierają bezpośrednio pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych przez grupy zatrudnionych w firmie, w której nie ma związku reprezentatywnego, > desygnowanie - członków rady wskazuje zarząd lub zarządy związków reprezentatywnych tam, gdzie działają takie związki, > mieszany - głosują sami pracownicy, tyle że na kandydatów zgłoszonych przez związki w przedsiębiorstwie, gdzie jest kilka związków reprezentatywnych, ale nie mogą się porozumieć w tej kwestii.
Często w firmach nie funkcjonują związki zawodowe lub funkcjonują, ale na tyle słabe, że nie mają statusu reprezentatywności. Wybory do rad są wówczas najbardziej demokratyczne i sprawiedliwe. Odbywają się one w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta