Narzucone ceny transferowe też są do obrony
Polskie oddziały mają z reguły niewielki wpływ na kształtowanie globalnej polityki cen transferowych, a także trudności z uzyskaniem danych potrzebnych do dokumentacji.
Teoria odbiega od praktykiTymczasem regulacje dotyczące cen transferowych zakładają swobodę decyzyjną oddziałów, to jest że każdy zarządzający ma swobodę wyboru źródeł zaopatrzenia oraz kanałów sprzedaży. Innymi słowy może i powinien wybierać kontrahentów kierując się zasadami wolnej konkurencji. W praktyce sprawa wygląda nieco inaczej -zazwyczaj zakupy czy sprzedaż poza grupę (w zależności od profilu działalności) w ogóle nie wchodzi w grę. Polski fiskus nie bierze pod uwagę interesów grupy, a kontrolujący kładą nacisk na transakcje, które mogą prowadzić do zaniżenia opodatkowania w Polsce. Fakt jednoczesnego zawyżenia podatku np. u spółki z grupy mającej siedzibę w Niemczech nie ma znaczenia.
Tylko rynkowoUstawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) mówi, że podmioty powiązane (liczą się powiązania pośrednie i bezpośrednie) powinny ustalać ceny w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta