Od sprzedaży praw majątkowych trzeba czasem zapłacić PCC
Coraz częściej mamy do czynienia z obrotem prawami majątkowymi pomiędzy podmiotami mającymi siedzibę w różnych państwach. Konsekwencje podatkowe takiej transakcji mogą istotnie wpłynąć na jej koszty.
Za prawa majątkowe uważa się takie wartości, które są przenaszalne oraz reprezentują określoną ekonomiczną wartość. Są to m.in. wierzytelności czy udziały w kapitale lub majątku innych podmiotów. Ich zbycie może podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC).
Transakcje objęte PCCUstawa o PCC wymienia wśród czynności podlegających opodatkowaniu m.in. sprzedaż oraz zamianę praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a). Warunkiem objęcia tych czynności PCC jest jednak spełnienie przesłanek określonych w art. 1 ust. 4. Przedmiotem transakcji muszą być: ¦ prawa majątkowe wykonywane w Polsce lub ¦ prawa majątkowe wykonywaneza granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została tu dokonana.
Zatem sprzedaż praw majątkowych podlega PCC w Polsce, gdy prawa majątkowe będące jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta