Tylko niektóre darmowe kwatery są zwolnione z podatku
To normalne, że firma, która chce skusić fachowca z innego miasta, oferuje mu bezpłatne zakwaterowania. Takie świadczenie nie zawsze będzie jednak zwolnione z podatku. Ustawodawca preferuje bowiem tylko formy grupowego zakwaterowania, na dodatek posługując się pojęciami z minionej epoki.
Kilka warunków z ustawyArt. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika:
¦ w hotelu pracowniczym, ¦ w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do 500 zł miesięcznie.
Są jeszcze dwa warunki z art. 21 ust. 14 updof. Zwolnienie dotyczy tylko osób mających miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której położony jest zakład pracy. Nie mogą one też korzystać z podwyższonych kosztów przysługujących dojeżdżającym.
Hotel nie musi być własnyHotel pracowniczy kojarzy się raczej z poprzednim ustrojem, wciąż jednak występuje w przepisach podatkowych. Zgodnie z definicją w Wikipedii (www.wikipedia.org) to "obiekt mieszkalny o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta