Arsenał minionych wieków
Walki w Ameryce Północnej w latach 1775 - 1782 nazywane są niekiedy starciem amerykańskiej gwintowanej myśliwskiej strzelby (Kentucky rifle) z angielskim regulaminowym karabinem piechoty, słynnym Brown Bess. I chociaż jest w tym sporo przesady, wszak obie strony konfliktu używały w większości wojskowych gładkolufowych skałkówek, to rzeczywiście gwintowana broń odegrała dużą rolę w owym konflikcie.
Jasny gwint...Warto jednak zaznaczyć, że zalety gwintowanej broni poznano w Europie znacznie wcześniej. Myśliwi posługiwali się nią już w XVI wieku; formacje strzelców, w większości byłych myśliwych używających krótkich gwintowanych sztucerów, pojawiły się już na początku XVIII wieku, a w czasie wojny siedmioletniej znajdowały się w wielu armiach, m.in. pruskiej i austriackiej. Chociaż za cezurę pojawienia się strzelby Kentucky (zwanej też Pensylwania rifle) uważa się lata 20. XVIII wieku, to geneza broni jest dużo starsza. Jej twórcami byli niemieccy koloniści z Bawarii, wyśmienici myśliwi, posługujący się w swojej ojczyźnie solidnym, ciężkim i krótkim karabinem Jäger, którego duży kaliber wystarczyć miał na grubego zwierza.
W realiach amerykańskich - czasów kolonizacji wschodniego wybrzeża, zasadniczym elementem jadłospisu była drobna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta