Mała firma może stosować uproszczenia
Właściciel firmy handlowej konstruując plan kont, ma możliwość wyboru odpowiedniego sposobu ewidencji i rozliczania kosztów handlowych. Przyjęte rozwiązania nie mogą jednak negatywnie wpływać na przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego przedsiębiorstwa
– Jesteśmy małą firmą handlową. Jakie uproszczenia możemy stosować przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych? – pyta czytelniczka DF.Każda firma zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych może w ramach przyjętych zasad rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawianie jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Zatem stosowanie uproszczeń w prowadzeniu ksiąg rachunkowych w małej firmie handlowej jest możliwe. Decydując o nich, należy kierować się zasadą istotności – zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych zdarzeń istotnych dla oceny sytuacji majątkowej oraz wyniku finansowego firmy, przy zachowaniu zasady ostrożności.
Przyjęcie każdego rozwiązania upraszczającego ewidencję księgową powinno być poprzedzone oceną przydatności tego uproszczenia w warunkach danej firmy oraz oceną skutków ubocznych jego zastosowania.
Kierownik jednostki (właściciel firmy) ma m.in. możliwość wyboru odpowiedniego sposobu ewidencji i rozliczania kosztów handlowych, czemu wyraz daje w zakładowym planie kont.
Koszty tylko według rodzajów...
Ewidencja kosztów na kontach zespołu 4 tylko według rodzajów polega na tym, że wszystkie poniesione koszty proste wynikające z dowodów źródłowych ujmuje się na kontach „Koszty według rodzajów”, wyodrębniając w analityce co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta