Pojawią się jeszcze większe zatory w sądach wieczystoksięgowych
O konsekwencjach ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa
RZ: Ustawę o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego podpisał na początku października prezydent RP. Co nowe przepisy zmienią na rynku nieruchomości?
Małgorzata Zamorska, Joanna Krawczyk: Celem tej ustawy jest uporządkowanie stanu ksiąg wieczystych, które – jak powszechnie wiadomo, chociażby z ostatnich informacji prasowych o pozwach obywateli RFN o zwrot ich majątków pozostawionych na terenie RP – często nie odzwierciedlają aktualnego stanu prawnego nieruchomości.Sytuacja taka występuje nie tylko na Ziemiach Odzyskanych, gdzie w księgach wieczystych figurują jeszcze często nawet przedwojenni właściciele działek, ale także w pozostałych częściach kraju. Wiele nieruchomości do dziś w ogóle nie ma ksiąg wieczystych i prowadzi się dla nich tylko tzw. zbiory dokumentów, które często nie były przez lata stosownie aktualizowane. Dzięki ustawie ma się zwiększyć wiarygodność stanu ksiąg wieczystych, a tym samym bezpieczniejszy miałby się stać obrót nieruchomościami.
Do czego nowe przepisy zobowiązują lokalne władze samorządowe? Starostowie oraz wojewodowie zostali zobowiązani do sporządzenia wykazów nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieruchomości na ziemiach zachodnich, które przeszły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta