Pośrednictwo finansowe jest zwolnione, a faktoring opodatkowany 22-proc. VAT
Firmy zajmujące się obrotem wierzytelnościami muszą ustalić, czy świadczone przez nich usługi pośrednictwa finansowego są faktoringiem. Jeśli nie, będą zwolnione z VAT, jeśli tak, są opodatkowane podstawową stawką
Co do zasady usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia z VAT. Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, na podstawie którego zwalnia się z tego podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 tego załącznika wymienione są usługi pośrednictwa finansowego (grupowane w PKWiU: sekcja J, ex 65-67). Jednocześnie ustawodawca wymienia dziewięć rodzajów usług, które mimo że są zaliczone do kategorii czynności pośrednictwa finansowego, nie korzystają ze zwolnienia z VAT (tym samym będą opodatkowane). Jednym z takich wyjątków są usługi ściągania długów oraz faktoringu.
Można sprzedać albo zlecić windykację
Problem może się pojawić w momencie, gdy firma kupująca wierzytelności musi właściwie zakwalifikować taką transakcję, tzn. czy jest to usługa obrotu wierzytelnościami – traktowana jako pośrednictwo finansowe zwolnione z VAT, czy też opodatkowany faktoring.
Wątpliwości wynikają z tego, że obydwie te transakcje wiążą się z prawem majątkowym w postaci wierzytelności, a ich istota sprowadza się do uwolnienia pierwotnego wierzyciela od obowiązku dochodzenia zapłaty od dłużnika.
Decyduje przeznaczenie kupionej wierzytelności
To „uwolnienie” może odbywać się w różnych formach prawnych, np. poprzez sprzedaż wierzytelności w ramach umowy cesji bądź też poprzez zlecenie innemu podmiotowi windykacji (bez jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta