Młodzi towarzysze walczą o władzę
W Pekinie zaczyna się XVII Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Sposób wyboru przywódców to pilnie strzeżona tajemnica
Ponad 2200 delegatów zbierze się dziś w stolicy Chin na otwarciu tygodniowego zjazdu KPCh. W politycznym kalendarzu nie ma ważniejszej imprezy. Odbywa się raz na pięć lat, czyli rzadziej niż prezydenckie wybory w USA, i nadaje polityczny ton następnej połowie dekady.Dla większości Chińczyków to okazja, by się przekonać, jak daleko w tyle za gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością w Chinach pozostaje ustrój tego kraju oraz używany przez najwyższych przywódców ezopowy język. Ale dla sinologów to prawdziwa gratka. – Szykują się zmiany kadrowe na dużą skalę – przewiduje w rozmowie z „Rz” profesor Li Cheng z waszyngtońskiego Brookings Institution.
Według „New York Timesa” w kierownictwie partii do ostatniej chwili spierano się o awanse na najwyższe stanowiska partyjne. Gra toczy się o dużą stawkę: politycy młodszego pokolenia, którzy teraz obejmą najważniejsze funkcje partyjne, za pięć lat w pełni przejmą władzę w najludniejszym kraju świata.
Epoka zbiorowego przywództwa
Rządzący niemal jak cesarz Mao Zedong przed śmiercią wyznaczył następcę, którego jednak szybko odsunął od władzy Deng Xiaoping, były przeciwnik polityczny Mao. Deng unikał kultu jednostki i wolał rządzić zza kulis, ale jego wpływy były tak wielkie, że nie tylko utorował drogę do władzy swemu następcy Jiang Zeminowi, lecz także wyznaczył Hu Jintao na następnego w kolejce do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta