Portier czy konsjerż
Dodatkowe usługi zarządcy budynku W prawdziwych budynkach apartamentowych nie musimy samodzielnie rezerwować biletów do kina, kupować kwiatów lub wyprowadzać psa na spacer, nie mówiąc już o sprzątaniu czy praniu. Może się tym zająć konsjerż
Słowo to wywodzi się z języka francuskiego i oznacza to samo co portier.
– We Francji konsjerż to zwykle osoba zajmująca mały apartament na parterze w luksusowym budynku. Zwraca uwagę na to, kto wchodzi do budynku, i w razie nieobecności lokatorów dba o bezpieczeństwo mieszkań – wyjaśnia Anna Terlecka z firmy CB Richard Ellis.
Słowo „konsjerż” z czasem nabrało jednak szerszego znaczenia i dziś taka osoba może dla nas świadczyć wiele dodatkowych usług. I choć Polacy nie przywykli do konsjerża, wszystko wskazuje na to, że coraz więcej deweloperów, zarządców czy właścicieli apartamentowców zamierza zatrudniać takie osoby.
– Kiedy metr kwadratowy mieszkania kosztuje kilkanaście albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta