Arsenał minionych wieków
W konfliktach toczonych w kilka lat po zakończeniu II wojny obficie czerpano z arsenału sprawdzonego w trakcie jej trwania. W Korei doszło, właściwie pierwszy raz na taką skalę, do konfrontacji uzbrojenia radzieckiego i amerykańskiego.
Karabiny i działa
Żołnierze Korei Północnej, a także chińscy ochotnicy, wyposażeni byli przeważnie w broń radziecką. Miała renomę niezawodnej, prostej, skutecznej oraz taniej w produkcji. Uzbrojenie strzeleckie stanowiły karabiny i karabinki Mosin kaliber 7,92 i pistolety maszynowe PPSz wz. 41. Te ostatnie skopiowali Chińczycy, którzy uruchomili produkcję w roku 1950. Radziecka pepesza w porównaniu z chińską mogłaby uchodzić za szczyt subtelności. Bronią zespołową były erkaemy Diegtariewa z talerzowym magazynkiem na 47 nabojów oraz cekaemy Maxim zasilane z parcianej taśmy, osadzone na kołowej podstawie Sokołowa. Broń krótką stanowiły pistolety TT. Niektóre oddziały komunistyczne dysponowały także uzbrojeniem japońskim – m.in. karabinami i karabinkami Arisaka, jakie w wielkiej ilości pozostały po Armii Kwantuńskiej. Wsparcie artyleryjskie zapewniały armaty 76 mm i doskonałe haubice 122 mm oraz samobieżne działa SU-76. Obrona przeciwpancerna należała do armat 45 mm.
Żołnierze amerykańscy (a także południowokoreańscy) uzbrojeni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta