Gdy kobieta okazuje się być mężczyzną
Litewski kodeks cywilny uznaje prawo do zmiany płci i w efekcie stanu cywilnego, ale jednocześnie nie ma ustawy, która by to w pełni umożliwiała – takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Praw Człowieka, o czym pisze adwokat, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Po urodzeniu został zarejestrowany jako dziewczynka o wyraźnie żeńskim imieniu. Od małego czuł się jednak chłopcem. Gdy dorósł, żył w trwałym związku z kobietą. Zapisał się na Uniwersytet Wileński, używając męskiego imienia L. Jego wniosek o odpowiednią zmianę imienia we wszystkich dotyczących go dokumentach urzędowych został oddalony. Lekarze stwierdziwszy, że jest transseksualistą, zalecili mu kurację hormonalną jako wstęp do ewentualnej operacji zmiany płci. Stosował ją nieoficjalnie, jako że medycy nie byli pewni, czy pełna zmiana płci byłaby legalna. W maju 2000 r. L. poddał się operacji usunięcia piersi. Mógł to uczynić na podstawie przepisów nowego kodeksu cywilnego.
Przewiduje on, iż osoba dorosła niepozostająca w związku małżeńskim ma prawo do zmiany płci metodami medycznymi. Ust. 2 tego przepisu stanowił, że związane z tym warunki i procedurę określi ustawa. L. zgodził się z lekarzami, iż dalsze kroki chirurgiczne mogą być podjęte, gdy ustawa ta wejdzie w życie. Nie ma jej do dzisiaj.
W 2000 r. L. wybrał sobie nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta