Teraz też można dostać zwrot podatku od aut z UE
Coraz więcej osób nie chce czekać na ustawę o zwrocie akcyzy od unijnych samochodów. Występują do organów celnych i wiele otrzymuje nadpłacony podatek
Osoby, które występują o zwrot, uznają, że wystarczy im wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 r. w polskiej sprawie Macieja Brzezińskiego (sygn. C-313/05) oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 marca 2007 r. (sygn. III SA/Wa 254/07) dotyczący tego samego podatnika.
Ale organy celne przeważnie nie chcą zwracać akcyzy, twierdząc, że nie ma ustawy, która precyzowałaby zasady zwrotu oraz określała sposób liczenia rzeczywistej wartości przywiezionych do Polski pojazdów.
Niektórzy się wahają
Andrzej Z. w 2006 r. kupił audi z 1996 r. i zapłacił 65 proc. akcyzy. Gdy dowiedział się o toczącym się w ETS postępowaniu kwestionującym zgodność z unijnymi przepisami polskiej ustawy akcyzowej, wystąpił o zwrot podatku. Jednak organy celne konsekwentnie mu odmawiały. Gdy ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z art. 90 TWE, Andrzej Z. zaczął się zastanawiać, czy jeszcze raz wystąpić z żądaniem.
W izbie celnej dowiedział się, że mimo wyroku ETS nie ma na to szans, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta