Rozejm po śmierci Stalina
Przełom w negocjacjach nastąpił po wyborze Dwighta Eisenhowera na prezydenta USA, który objął urząd 20 stycznia 1953 roku, i śmierci Stalina 5 marca 1953 roku.
Nowy prezydent zwiększył presję polityczną na Chiny, zapowiadając uderzenie na Koreę Północną przy użyciu wszelkich dostępnych środków. Był to swoisty atomowy blef, który wystraszył chińskich przywódców. Radykalnej zmianie uległo także stanowisko Moskwy. Już 10 dni po śmierci Stalina sowiecki premier Malenkow wystąpił z pojednawczym przemówieniem. Rozmowy wznowiono 10 kwietnia. Zarówno Kim Ir Sen, jak i stojący na czele delegacji chińskiej gen. Peng Dehuai zaaprobowali – co było dużym zaskoczeniem – dobrowolność repatriacji jeńców. Zgodzili się także na przywrócenie terytorialnego status quo sprzed rozpoczęcia działań zbrojnych. 27 lipca 1953 roku w Panmunjonie podpisano rozejm, który sankcjonował podział Korei na komunistyczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta