Wnuczku, daj pograć dziadkowi
Zabawa konsolami gier nie musi wcale oznaczać biernego siedzenia przed telewizorem. Nowe urządzenia używane są do rehabilitacji ruchowej czy walki z depresją. Korzystają z nich również osoby starsze
W centrum medycznym Uniwersytetu Stanowego Ohio trwa niezwykły eksperyment. Biorą w nim udział pacjenci wymagający intensywnej rehabilitacji – m.in. po udarze, uszkodzeniach rdzenia kręgowego czy urazach mózgu. Głównym sprzętem używanym w eksperymencie jest... konsola gier. Dokładnie taka, jaką bawią się dzieci w domach.
Trochę ruchu
Jednym z pacjentów korzystających z tej dość nietypowej formy terapii jest 51-letni Franklin Perry. Ponad trzy tygodnie temu miał udar, część jego ciała została sparaliżowana. Teraz – zamiast siedzieć przed telewizorem – Perry ćwiczy przed ekranem. Gra w komputerowe kręgle, w tenisa, w golfa. Posługuje się konsolą Nintendo Wii, która pozwala sterować poczynaniami postaci na ekranie przez ruch całej ręki. Gdy Perry chce rzucić kulą do kręgli, musi zrobić dokładnie to, co na prawdziwym torze – wziąć rozbieg i machnąć całą ręką.
Korzystanie z komputerowych gier może zwalczyć depresję i zmniejszyć ryzyko alzheimera
Choć wygląda to komicznie, Robbie Widget, fizjoterapeuta z Dodd Hall Rehabilitation Center przy centrum medycznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta