Wydatki i wpływy w walutach przeliczamy według różnych kursów
Jeśli polski przedsiębiorca uzyska dochody za granicą, musi przeliczyć osiągnięte przychody i poniesione koszty na złotówki. Nie zawsze jednak zastosuje ten sam kurs waluty
Panuje przekonanie, że od 1 stycznia 2007 r. przeliczenie przeprowadzane jest zawsze po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub dzień poniesienia kosztów. Jest ono jednak błędne. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) mówią bowiem, że w niektórych sytuacjach przeliczenie odbywa się po średnim kursie NBP z danego dnia, a w innych po średnim kursie NBP z dnia poprzedniego.
Przychody w obcej walucie
Zasady przeliczania przychodów w walucie obcej określają art. 11 ust. 3 i 4 oraz art. 14 ust. 1a updof. Przepisy te mówią, że przychody:
- z pozarolniczej działalności gospodarczej przeliczane są na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodów,
- z wszystkich innych źródeł (a więc m.in. ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działów specjalnych produkcji rolnej, z nieruchomości itp.) przeliczane są na złote według kursów z dnia otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut; jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przeliczane są na złote według średniego kursu NBP z dnia uzyskania przychodów.
Przykład
Jan K. podlega w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta