Lektury przedsiębiorcy: Jak opodatkować sprzedaż i najem nieruchomości
Wszelkie transakcje, których przedmiotem są nieruchomości, obarczone są dużym ryzykiem podatkowym – w grę wchodzą bowiem znaczne kwoty i różne rodzaje podatków: dochodowe, VAT oraz od czynności cywilnoprawnych. Autorzy nie ograniczyli się tylko do omówienia skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, ale także przedsiębiorstwa, które posiada tego rodzaju aktywa.
Szczególnie wiele miejsca poświęcono opodatkowaniu VAT. Tutaj ze zwolnienia mogą skorzystać m.in. firmy sprzedające budynki używane. Chodzi o nieruchomości, które były użytkowane przez co najmniej pięć lat. To jednak niejedyny warunek. Podatku nie trzeba naliczać, jeśli przy kupnie nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Ponadto należy jeszcze sprawdzić, czy wydatki na ulepszenie nie przekroczyły 30 proc. wartości początkowej i czy od nich przysługiwało prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony.
Autorzy zwrócili także uwagę, że nabywca nieruchomości odpowiada za zaległości podatkowe sprzedającego powstałe przed zawarciem transakcji. Ryzyko to można jednak ograniczyć poprzez uzyskanie odpowiednich zaświadczeń od organów podatkowych.
Michał Thedy, Tomasz Krasowski, Anna Wasiluk, Opodatkowanie rynku nieruchomości, C.H. Beck, Warszawa 2007,str. 209