Nieduża firma nie musi stosować wszystkich regulacji z ustawy o rachunkowości
Ustawę o rachunkowości stosują zarówno duże koncerny, jak i niewielkie spółki z o.o. Nie wszyscy muszą prowadzić księgi z taką samą szczegółowością. Małe firmy mogą wprowadzić uproszczenia
Uproszczenia mają różny charakter. Po pierwsze, małe jednostki mogą uprościć swoje sprawozdanie. Po drugie, nie muszą stosować niektórych regulacji. Po trzecie, w wielu sytuacjach prawo bilansowe daje firmom możliwość wyboru jednego z zaproponowanych rozwiązań. Wtedy zarząd może przyjąć w polityce rachunkowości takie zasady, których stosowanie nie będzie sprawiać nadmiernych problemów. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzane uproszczenia nie mogą zniekształcić wyniku finansowego.
Sprawozdanie z mniejszą liczbą pozycji
Sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej może sporządzić firma, która w danym roku obrotowym oraz w roku go poprzedzającym nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:
Średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
Suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2 mln euro,
Przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4 mln euro.Taki przedsiębiorca wykazuje tylko informacje oznaczone w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości literami i cyframi rzymskimi. Również informacja dodatkowa może być sporządzona w odpowiednio uproszczonej formie.
Wskazane kwoty w euro przelicza się według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta